Akce v říjnu

Procházka po Dejvicích a Bubenči na téma ruská meziválečná emigrace

Ve spolupráci s Multikulturním centrem Praha (MKC) a za podpory MČ Praha 6 pořádáme procházku po Dejvicích a Bubenči na téma ruská meziválečná emigrace.
Sraz je v 17 hodin na náměstí Svobody před ZŠ Emy Destinnové. Autorem procházky je kunsthistorik zabývající se ruskou diasporou a zároveň obyvatel Dejvic Jakub Hauser. Procházka je zdarma. Web akce: www.zive-mesto.cz/akce. (Repríza procházky se uskuteční 7. 11.)
Pro dějiny ruské meziválečné emigrace, v rámci níž se v Československu ocitlo kolem 25 000 běženců z území bývalého carského Ruska, zaujímají Dejvice a Bubeneč zcela zvláštní postavení. Právě zde – v nově budovaných čtvrtích Dejvic a Bubenči – se koncentrovala ruská diaspora
(údajně se běžně užívalo spojení „dejvičtí Rusové“) a v několika ruských družstevních domech žila významná část intelektuální elity emigrace.

Zdroj: https://www.facebook.com/events/1609548125965061

Koljada: Murlin Murlo (na nákladovém nádraží)

Divadlo | 19:30 | Nákladové nádraží Žižkov

Tragikomedie o čekání na konec světa na konci světa.

Lidé se z dlouhé chvíle mlátí. Z ulic se ozývá hudba Čajkovského. Elektřina vypadává. A ve tmě jsou vidět divné obrazy. Ale naštěstí jednou za čas přijedou s koncertem liliputi… nebo někdo nový, kdo možná tohle všechno změní. Kdo předělá lidi. Kdo jim umožní odejít pryč. Tam, na ta krásná místa, která ukazují v televizi. Nebo ne? Tma přechází ve světlo a světlo zase ve tmu. Ale On to všechno vidí. Hotovka. Šlus.

Autor: Nikolaj Koljada. Překlad: Hana Drozdová-Nejezchlebová. Režie: Josef Kačmarčík. Dramaturgie: Petra Lásková. Scénografie: Tereza Gsöllhoferová. Kostýmy: Eva Justichová. Light design: Matěj Vejdělek

Hrají: Olga: Anna Kratochvílová, Inna: Veronika Lapková, Alexej: Matěj Vejdělek,Michal: Ihor Krotovych

Zdroj: http://www.kavarnynazivo.cz/program/2015/murlin-murlo

 

Batalion – filmová premiéra v RSVK 19. 10., 18,30

Z programu RSVK pro tento web vybírám málokdy, Zaujalo mne, že tentokrát pořádá filmovou premiéru.

Režie – D. Meschijev. Hrají – M. Aronovová, M. Bašarov aj.

Batalion je celovečerní hraný film, věnovaný ženským batalionům smrti vzniklým za první světové války. Film pojednává o 1. ženském praporu, vytvořeném v létě 1917, kterému velela podporučice Marie Leontijevna Bočkarevová. Po všestranné přípravě ženy – vojačky 21. června 1917 odjíždějí na Západní frontu do Běloruska, kde se setkávají s chaosem a anarchií, které vládnou v ruských vojskách. Dobrovolnice musí prožít hrůzy plynového útoku, zamezit přátelení se s protivníkem, zúčastnit se nočního boje 9. července.

 

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *